Vybavení

Jen kvalitní kulička vyletí ven celičká !

Srovnám-li paintball před několika lety a dnes, je zřejmé že dnes se daleko více střílí, kuličky jsou již cenově dostupnější (pamatuji kuličku za čtyři koruny), zbraně rychlejší, hráči mají více peněz a tak nešetří. Nyní se tak ovšem objevují problémy dříve takřka neznámé a to s kvalitou kuliček, spíše tedy s vhodností jejich použití.


Jak jsem se již zmínil tak dříve byla spotřeba minimální, střílelo se pomalu a s úvahou, proto nebyly kuličky vystaveny takové námaze a problémy s praskáním v hlavni nebyly tak zřetelné. Nyní je ovšem situace jiná, více se střílí, také samozřejmě rychleji a proto se stává výše zmíněný problém zřetelnějším. Zkusme si proto definovat pár základních podmínek pro to, aby jsme kuličky ve zdraví dopravily na hru a zde je mohli bez problémů využít k účelu ke kterému byly vyrobeny, tedy vyřazení protihráče barvou.

Nákup: při nekonečných a vysilujících debatách které vedu v Paintballshopu s hráči jsem velmi často překvapen jejich názory a představami na to, co nazývají kvalitní kuličkou. Za kvalitní kuličku zde bývá vydávána ta, která nepraská v hlavni. To by bylo samozřejmě v pořádku, ovšem jen do té chvíle než se dozvím že nepraská ani na cíli. Kde je tedy potom smysl hry když máme protivníka vyřadit zásahem a označením barvou z rozbité kuličky? Základem úspěchu je tedy správné nastavení úsťové rychlosti, tím se ale dnes zabývat nebudeme. Pravdou je že většina hráčů vůbec neví jaký vnitřní průměr má jejich hlaveň a jakou kuličku je tedy vhodné použít. Uvažme že kuličky i hlavně se vyrábí v rozmezí 682" - 696", můžeme si tedy představit co udělá velká kulička při nárazu plynu v příliš těsné hlavni. Proto si před nákupem musíme v první řadě ujasnit co vůbec chceme, kdy, kde a v čem budeme s kuličkou hrát. Musíme tedy vědět jak má být kulička veliká, do jakých teplot je určená a také jaké je její určení, žádáme-li ji pro sport nebo např. do hustě zalistněného terénu. Také si musíme určit cenovou hladinu ve které se budeme pohybovat, dražší kulička bývá většinou kvalitnější, má lepší balistiku a lépe praská na cíli. Naopak levné kuličky ani jednou z těchto žádaných vlastností většinou nevynikají, v důsledku jich tedy pro úspěšné vyřazení protivníka musíme vystřílet více a tím se nám nákup levné kuličky vlastně prodraží. Tak tedy nezapomeňme, před nákupem si ujasněme co očekáváme a to požadujme. A nezapomínejme že i zde obvykle platí že levně koupené, dvakrát placené.

Přeprava: i sebekvalitnější kuličku můžeme nenávratně zničit nevhodnou přepravou. Kulička je vyrobena z lékařské želatiny která je náchylná na tlak, změny teplot a vlhkosti. Je známo že jsem velkým odpůrcem nákupu po internetu, za prvé vlastně ani nevíme co opravdu kupujeme a vidím-li kolikrát podmínky za kterých se zboží přepravuje nedělám si iluze o výsledku. Na každé krabici kuliček značkového výrobce je uvedeno za jakých podmínek kuličky skladovat. Představme si tedy co udělá s našimi objednanými kuličkami celodenní ježdění po okresních silnicích než nám je např. pošta doručí, na zimu nebo naopak teplo které musí kuličky snášet a na to co nám nakonec domu dorazí. Osobně tedy preferuji osobní odběr a převoz kuliček za podmínek které jim neublíží.

Skladování: ideální je kuličky skladovat při pokojové teplotě a v suchém prostředí, nikdy ne na místech kde by byly vystaveny intenzivnímu slunečnímu záření nebo ledovému průvanu. Nesmíme je také zapomínat jednou týdně obracet aby se želatina neproležela a neslila barva, s takovou kuličkou poté asi těžko něco trefíme.

Použití: kuličku musíme vybírat podle tlaku ve zbrani, průměru hlavně, typu média a povětrnostních podmínek ve kterých bude použita. Během herního dne vždy rezervní kuličky ponecháme v zavřené krabici kterou uložíme v suchu a stínu. Kuličky které si neseme do hry bychom měli i vystřílet, není vhodné je po skončení hry dále skladovat. Uvědomme si že kuličky při pohybu v terénu natřásáme, stlačujeme a ony navíc absorbují vzdušnou vlhkost. Takto namáhaná želatina při dalším a obzvláště delším skladování ztrácí své kladné vlastnosti a dochází k jejímu rychlému stárnutí a deformaci, barvivo s olejem obsažené uvnitř houstne a vysychá. Do hry si tedy neseme množství které můžeme reálně vystřílet a které máme uschované v kvalitních tubách které kuličku chrání. Vždy tedy preferujeme kuličku měkčí, která lépe praská na cíli, pro hráče kropiče menšího průměru nežli jejich hlaveň, pro snipery naopak kuličku těsnější.

Při dodržení všech těchto pravidel bychom měli výrazně snížit problémy s kuličkou, zvýšit její efektivitu a sobě ušetřit množství jak peněz, tak nervů.

Dobrou mušku, rychlý prst a dobrou barvu.

Zdroje: http://www.militarygames.cz/jen-kvalitni-kulicka-vyleti-ven-celicka

Komentáře  

#1 Ludin 2008-09-26 09:06
Viking Team a Jěštěři - TERMINÁTOŘI
Citovat
#2 Majlo 2008-09-28 10:19
"Fér play" především! Není důležité vyhrát za každou cenu, ale pořádně si zahrát!
Citovat

Přidat komentář


Na Fóru

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.

Vyhledávání

Kdo je online

Právě přítomno: 131 hostů a žádný člen