Masky a ochranné prostředky 

 
Zatímco nováčci se často rozplývají nad zbraněmi, veteráni dobře ví, že nejdůležitější součástí paintballové výstroje je maska. Bez masky se prostě hrát nedá (případně dá, ale pouze jednou) a špatná maska mění paintball ve hru na slepou bábu. Paintballová maska také vyžaduje daleko větší péči než zbraň, protože zatímco zbraň je většinou jen velký kus železa, se kterým tu a tam klidně můžete fláknou o zem a nic moc se neděje, maska má sklo (no, vlastně jde o průhledný plast - polykarbonát Lexan) které se velmi snadno poškrábe a maska je pak k nepotřebě. Masky které používáme v současnosti jsou naprosto nesrovnatelné s těmi se kterými jsme kdysi začínaly. Byli bychom tedy rádi, kdyby ani nad těmi nejlevnějšími soudobí zhýčkaní hráči neohrnovali nos...
 

 Spectra je jednou z nejpopulárnějších paintballových masek současnosti. Vychází z dlouhé řady starších masek JT. Původně to byla drahá, Hight-end turnajová maska, ale jak se postupem doby objevovali další a další modely a ceny těch starších klesaly, stala se velmi oblíbenou mezi military hráči. V současné době pak lze narazit na licencované výrobky firmy Brass Eagle (X-Shield) které jsou k mání za ještě "zajímavější" ceny. Spectry s širokým zorným polem velmi dobře sedí i kryjí a je z nich opravdu pěkný výhled. Širokoúhlá termální skla jsou ale docela drahá (výměna skel vás vyjde skoro stejně tak draho jako zakoupení levnější nové masky se singl skly třídy JT Elite) a lidé s brýlemi s nimi kvůly jejich širokému zalomení mohou mít problémy, nehledě že jim nijak zvlášť nepomohou (místo skel se jim pod nimi budou o to víc mlžit brýle).

 
  Maska V-Force byla původně určena pro půjčování na komerkčních paintballových hřištích. Patří spíš mezi jednodušší a levnější masky, ale má poměrně dobrou reputaci - ačkoliv k ní nejsou dostupná termální skla, je známá poměrně malým mlžením (za které údajně může velký prostor mezi sklem a obličejem, společně s málo nasákavým těsněním). Hlavní výhodou této masky je ale její extrémně snadná údržba - má rychlovýměné sklo, které můžete sejmout za méně než dvě vteřiny a snadno je vyměnit nebo vyčistit. Náhradní skla jsou ale zpravidla dražší než u rozšířené třídy JT Elite, pravděpodobně také kvůly výstupkům zapadajícím do drážek rychlovýměnného systému. Hráčům s brýlemy může způsobovat problémy vyklenutý tvar v oblasti nosu, vynucený konstrukcí rychlovýměného systému, ale stejně často s ní naopak bývají velmi spokojeni - nejspíš v závislosti na typu obrouček.


  JT Crossfire je jednou z nejlevnějších, ale zároveň také asi nejlepších masek. K dostání je od 550 Kč, nabízí skvělou ochranu a má nízký profil. Tvar masky vychází z typu JT Whipper, pružný spodek je velmi příjemný a usnadňuje zalícení u v tomto ohledu typicky problematických zbraní jako je např. Trracer. Maska se dodává se kšiltem i bez kšiltu, používá skla řady JT Elite, která patří mezi nejlevnější jak v klasickém, tak termálním provedení. Některé série mají bohužel podstatně hůře doléhající (molitanové) těsnění než měla maska Whipper, lze je ale celkem snadno vyměnit svépomocí. Pokud chcete opravdu kvalitní masku a přitom máte hluboko do kapsy, X-Fire rozhodně stojí za zamyšlení...


 Svého času jedna z nejrozšířenějších paintballových masek, dnes už pomalu na ústupu. Tato maska asi posledním klasickým modelem pro skla JT Elite - nemá žádné pružné části, rychlovýměnná ani širokoúhlá skla - tedy věci které dnešní hráči často chtejí, ale bez kterých se také dokážete velmi dobře obejít. V současnosti je zajímavá především dobrým poměrem užitné hodnoty a ceny, ale pěkný je i její úzký profil. Kvalita těsnění se velmi různí u jednotlivých pod-modelů - některé je mají téměř stejně tak dobré jako Spectry nebo Whippery, jiné daleko horší. Ačkoliv je tělo této masky bohatě perforováno po stranách a před ústy, nepříjemná může být absence větracích otvorů mezi nosem a tváří (otvory lze dodělat). Kšilt příliš těsně doléhá k čelní části a tím bráni cyrkulaci vzduchu - je vhodné ho poposadit o jednu řadu otvorů dopředu.
 
 
JT Elite Whipper je dobrým příkladem starších masek které převažovaly před příchodem vysokokadenčních paintballových zbraní a kryli jen to "co skutečně bylo nutné krýt". Konkrétně tento typ patřil mezi ty hodně dobré - je perfektně utěsněn v oblasti okolo kořene nosu a tak se na masku s jednoduchým (singl) sklem překvapivě málo mlží, dokonce ještě méně než maska V-Force. Tvar přední části později převzala maska X-Fire a vycházela z něj i populární Spectra. V roce 1998 stála maska JT Whipper 1200 Kč, dnes už se neprodává. Čas od času lze ale narazit na podobné bazarové kousky, nabízené nejčastěji po 200-300 korunách, což nemusí být až tak špatná koupě (zvlášť pro zaryté hard-core militaristy kteří chtějí při hře používat skutečnou vojenskou přilbu). Stávající řada skel JT Elite se sice od původního provedení trochu liší, ale rozdíly nejsou takové, aby to způsobovalo problémy - do masky stále dobře padnou, klasická i termální.
 
 
Malinký 12V ventilátorek o rozměrech 25x25x10 milimetrů (určený do notebooků) je ideální k zástavbě přímo pod sklo masky, ať už samostatně, nebo v páru. Kablíky opatřené 2mm jednožilovými konektory je možné prostrčit horními ventilačními otvory masky a ventilátorky jednoduše vzpříčit mezi její sklo a obrubu. Ventilátorky pak prakticky neomezují zorné pole, jsou kryté, z hlediska proudění vzduchu umístněné v ideální pozici a lze je demontovat (například při čištění skla) za pár vteřin. Jde o optimální řešení především pro lehké masky bez kšiltu, kde je větší ventilátory problém umístnit někam jinam. K napájení se dobře hodí dobíjecí 9V baterie. Hlavní nevýhodou takovéto sestavy je cena - miniaturní ventilátorek stojí kolem 250 Kč a slušná 9V dobíjecí baterie a jednoduchá nabíječka vyjde také tak.
 
 
12V ventilátorky klasické velikosti jsou až nepříjemně velké, ovšem také výkonné a levné. Nejčastěji se používá nejmenší řada o rozměrech 40x40x10mm, která se dobře hodí k zástavbě pod kšilt masky, nad horní ventilačními otvory u skla. Snadno se přichytí přímo ke kšiltu, do kterého je pak dobré udělat pár malých průduchů. Z hlediska proudění vzduchu sice nejde o úplně optimální umístnění, ale ventilátor ofukuje i čelní stranu skla, je slušně krytý před ustřelením a nekomplikuje např. čištění. Alternativně lze tyto ventilátory umístnit i před ústa, kde pak odsávají vydechovaný teplý a vlhký vzduch z prostoru masky.
 
 
 
  Speciální ventilátor na paintballové masky JT. Kdysi prodávaný za něco přes tisícovku, k nám se dostal jako bazarový za 200 Kč. Byl zakoupen především na porovnání jeho kvality s amatérskými sestavami z ventilátorků pro PC. Je to velmi pěkná hračka, která se dá snadno připnout na většinu masek JT aniž by překážela, je u ní možno volit mezi foukáním a sáním, ale bohužel to vypadá, že malinká vrtulka poháněná drobounkým stejnosměrným motorkem napájeným jedinou mikrotuškovou (AAA) baterií prostě na svůj úkol nestačí, zvlášt když proudění vzduchu narušuje tělo masky. Navíc to je překvapivě hlučná potvora. Tento typ je tedy vhodný akorát tak jako slušivý módní doplňek :-).
 
 
 
 Ke kontrole nastavené úsťové rychlosti máme měřák rychlosti ProChrono Digital od firmy Competetion Electronics. Jde o univerzální mašinku schopnou změřit rychlost čehokoliv co mezi jeho hradly proletí rychlostí v rozmezí od 22 do 7000 fps - je tedy schopen posloužit nejen u paintballové, ale třeba i u ostré palné zbraně (pro které byl ostatně původně vyvinut). Z tohoto důvodu je mimochodem daleko přesnější než běžné měráky pro paintball (žádná nepřesnost +/- 2%). Je to velmi jednoduché zařízení se snadnou obsluhou a bezproblémovým chodem. Za jediné "nevýhody" oproti "profesionálním" paintballovým měřákům se dá považovat snad jen to, že neumí změřit kadenci a že střela zde musí proletět mezi hradly, nad snímači - přičemž ani jedno ani druhé pro nás není nějak důležité. Užitečný se ukázal především při ladění PGP, P68. Byl zakoupen přímo od autorizovaného dovozce do ČR, který je na něj jako jediný v Evropě schopen a oprávněn zajišťovat servis a mimo jiné také i tu jeho nejlepší variantu (Digital) prodává o více než tisícovku levněji než nižší varianty stejného výrobku běžně stojí v paintballschopech.
 
 
 
 

Přidat komentář