Kompletní demontáž PGP/ZGP

 

Základní demontáž PGP/ZGP, nutná například k důkladnímu vyčištění není nic složitého a každý normální člověk by to s pomocí obyčejného selského rozumu a běžně dostupného nářadí (šroubováky, imbusové klíče) měl snadno zvládnout. Je myslím celkem zbytečné popisovat jak povolit přední nebo zadní šroub na rukojeti, jak uvolnit přenosovou páku nebo zatlačit přenosový čep do závěru. Raději se soustředím na to, co lidem skutečně dělá problémy - což je především demontáž oblasti ventilu (tedy vyjmutí obsahu nejspodnější trubky PGP). Tam sice při běžné údržbě nikdy nemusíte, ale nejde se jí vyhnout při výměně těsnění, ladění zbraně apod.
Sheridan Valve Tool

K úplnému rozebrání klasického PGP (i českého ZGP) je potřeba speciální čtverhranný (5/16) klíč alias Sheridan Valve Tool. Ten si lze objednat přímo v USA, ale levnější a rychlejší si je ho nechat vyrobit. Pokud máte rozměry klíče (jako že my je samozřejmě máme), je to hračka - samotný klíč není nikterak složitý, ani náročný na výrobu, libovolný kovoobráběč ve vašem okolí by vám ho měl být schopen rychle a levně vyrobit (solidní cena za hotový klíč by neměla překročit 300 Kč).


Sheridan Valve Tool - moderní, zjednodušené provedení

Jde víceméně o hranol čtvercového průřezu o stranách 8,9x8,9mm a délce kolem 150mm, který má z jedné strany otvor o průměru 8mm a hloubce 13mm. Pro PGP je nutné ještě na straně u otvoru udělat sražení čtvercových hran zhruba 1,8x45° které si ovšem můžete vybrousit sami doma pilníkem, nebo brouskem, takže jakožto na zakázku vyráběný polotovar vám stačí jednoduchá čtvercová tyčka 8,9x8,9x150 s otvorem o průměru 8mm na jedné ze stran.

přibližný výrobní výkres

Jako materiál lze použít prakticky libovolnou ocel, protože protikus je z mosazi a nemohou tu tedy být žádné extrémní nároky na pevnost. Optimální je ale nějaká "ušlechtilá nerez", nebo nástrojová ocel. Můj klíč měl být původně vyroben z těla soustružnického nože, ale nakonec se lépe vyvedl ze starého razidla (Cr-Ni nástrojová ocel). Na druhé straně je pak ještě dobré udělat skrz naskrz otvor o průměru cca. 5mm aby jste s ním mohly snadno otáčet - jednoduše nějakou prostrčenou tyčkou, například i obyčejným imbus klíčem vhodné velikosti.


Původní starý originální Sheridan Valve tool měl na druhé straně ještě závit k vyjmutí ventilu (americký Whitworth .275" 27 tpi), ale ten je v našich podmínkách dost atypický a obtížně vyrobitelný a nakonec se jde bez jakýchkoliv problémů obejít i bez něj (ventil ZGP na svém těle vůbec žádný podobný závit ani nemá a novější verze amerických Sheridan Valve toolů závit také postrádají) - prostě s citem vyrazíte všechny vnitřky co v PGP


zůstanou ven ze strany bombičky nějakou dřevěnou tyčkou s zhruba centimetrovým průměrem (já osobně používám nástavec od čištění brokovnice) a nemusíte se bát že by jste něco poškodily. Pokud žádnou vhodnou tyčku zrovna po ruce nemáte, lze si pomoci i dvěma prázdnými 12g bombičkami (vkládanými z téže strany strany a hrdly k sobě), ale s nimi už musíte být drobet opatrní. Vlastní demontáž

Takže jak na to když Sheridan Valve Tool máte? Nejdřív rozeberte všechno ostatní - sejměte z PGP rukojeť, vyndejte obě zádky spodní trubky, úderník s pružinou, závěr. Poté opatrně nasuňte Sheridan valve tool do čtvercové dutiny a otáčením proti směru hodinových ručiček (ze strany kde má zbraň hledí) povolte matici. Povolit první odpor může jít docela ztuha, ale jediné na co je třeba skutečně dávat pozor je, aby jste klíč v průběhu povolování nevychýlili z osy trubky. Když klíč vyšroubujete, zbylé vnitřky vyražte ze zbraně ven již zmiňovanou dřevěnou tyčkou ze strany kde vkládáte bombičky. Tím jste právě odhalili celé tajemství. Nyní můžete své PGP/ZGP kdykoliv složit nebo rozložit stejným postupem. Ačkoliv to není nic vyloženě primitivního, s trochou praxe lze celou operaci jemně a bezpečně zvládnout do minuty.


sestava ventilu ZGP-94
samostatné části ventilu standartního ZGP-94

Mezi díly PGP pravděpodobně narazíte i na olověný kroužek mezi tělesem ventilu a utahovací maticí. Ten má primárně usnadnit montáž při hromadné výrobě, kde brání poškození součástí když je matice "natvrdo" utahována elektrickým kličem. Jeho druhotným účelem je utěsnit spáru po obvodu tělesa ventilu a tak o trochu omezit určité ztráty plynu ke kterým dochází při výstřelu. Protože je tento kroužek měkký a při montáži se poslušně zdeformuje jak je jeho účelem, při rozborce se zpravidla trochu poškodí a jen obtížně se vám jej podaří do zbraně uložit zpět přesně tak jak tam byl. Případně by bylo možné nechat si podobnou součástku (bez deformace) znovu na zakázku vyrobit, ale olovo není ve strojirenství právě běžný ani oblíbený materiál (nemá tu příliš široké uplatnění a při třískovém obrábění se "maže"). Tento díl můžete ve skutečnsti s lehkým srdcem vyhodit ven, aniž by to u běžného neladěného PGP mělo nějaký podstatnější vliv na funkci (ZetGéPéčka s téměř stejnou konstrukcí pokud vím naprosto žadný podobný díl ani nemají). Vhodnější je ale nahradit ji jakýmkoliv plastickým kroužkem obdobné velikosti (stejně jako to dělá například Glen Palmer). Použít lze například o-kroužek stejné velikostí jaké těsní těleso ventilu - tedy 13/16x1,5 (materiál doporučuji Nitril, NBR 70 Sh).

 
Zdroje:
 
 
Kompletní, originální, anglické návody k rozborce PGP starého stylu jsou umístněny tady: http://www.pbase.com/the_kampfer/disassembly_walkthrough
http://pgpog.org/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=PGPOG;action=display;num=1095281455

Obdobný návod k rozborce PGP nového stylu (cartridge valve) je tady:

Přidat komentář