Lapování hlavně (a ostatních součástí)

 

Ručním lapováním můžete při prakticky nulových investicích rapidně zlepšít kvalitu povrchu základní hlavně vašeho Spydera, což se mimo jiné projeví snížením tření kulky v hlavni. Praktickým výsledkem bude jednak malé zvýšení aktuální úsťové rychlosti (nárůst kolem 5-10 fps) a druhak zmenšení "namáhání" kuličky při střelbě s velmi vysokým tlakem v komoře. Takováto úprava žádné hlavni rozhodně neuškodí, ale rozdíl bývá velmi malý a celkově jde o věc prováděnou spíš jen pro efekt, dobrý pocit střelce, než kvůli nějakému fenomenálnímu zlepšení. Podstatnější rozdíl se nicméně může objevit s rostoucí délkou hlavně a těsností munice. Naopak, pokud nebudete mít "lauf" dokonale vyčištěný, onen úžasný lapovaný povrch vám nijak nepomůže.

Obdobně je vhodné ošetřit i všechny vnitřní funkční plochy, což má podobný výsledek - sníží se ztráty v mechanismu, takže zbraň bude za stejných podmínek fungovat o něco málo lépe. Leštit je nutné především závěr, úderník a jehlu ventilu stejně jako všechny jejich vodící plochy. Neuškodí ale prostě vylapovat všechno, co vám přijde pod ruku, protože ublížit to nemůže, pomoci trochu ano a vyjma trochy času a práce vás to nic nebude stát.

Blíže k lapování paintballových hlavní:

všechny hlavně paintballových zbraní jsou alespoň jemně vystružované, což pro ty méně technicky založené z nás znamená, že nepřesnosti v jejich geometrickém tvaru i rozměrech se pohybují v řádech setin milimetru... takže je vzhledem k nepřesnostem munice lze považovat za cekem nepodstatné. Na čem ale lze pracovat je kvalita jejich povrchu. Cestou jak ji jednoduše zlepšit je ruční lapování flexibilním / elastickým nástrojem. Lapování je broušení volným brusivem. Vhodnými nástroji pro ruční lapování paintballových zbraní je kus čistého hadru, sada čištění na brokovnici (nebo klasické tyčkové paintballové čistidlo), olej, lapovací pasta na hliník a mosaz (případně stačí i jemná zubní pasta - bez jakéhokoliv humoru).

Vhodná je ta nejjemnější lapovací pasta pro dokončovací leštění. Brusná zrna pasty se při lapování postupně otupují a pak tříští, takže postupem doby získáváte jemnější lapovací nástroj. Je ovšem nutné průběžně doplňovat olej (vhodný je libovolný řídký olej). Osobně to dělám tak, že přeložím pruh látky přes konec dřevěné tyčky z čištění na brokovnici, napatlám na něj olej a jemnou lapovací pastu (druh pro "dokončovací leštění hliníku a mosazy"), obtočím to kolem průměru té tyčky třošku po šroubovici a pak s tím v hlavni jezdím po nepravidelné šroubovici - přímočarý vratný + rotační pohyb dohromady. Dobré je dělat to celkem pomalu a venku, aby človek nevířil a nedejchal ten mikroskopickej lapovací bordel a nezasíral okolí (sebe zasere tak jako tak). Pokud nebudete "šmidlat" vyloženě křivě, nebo nebudete nějakým záhadným perfekcionistickým způsobem s jednotlivými zrny brusné pasty jezdit ve stále stejných drahách, nemusíte mít strach že něco pokazíte. Úběr materiálu je tu minimální - dolů jde material v řádech setin milimetru, pryč jde vyloženě to co vyčnívá (mikroskopické nerovnosti) a se zlepšováním kvality povrchu se operace sama pomalu zpomaluje až do praktického zasavení.
 
 

Přidat komentář