Vydírání závěru a jeho vedení

 

Jednou z největších nectností všech Spyderů je vydírání závěru. Jde o důsledek přílišné "racionalizace výroby" u Kingmannů, kdy kvůli snížení výrobních nákladů zhruba o 2$ byla drasticky snížena životnost celé zbraně a nehezky ovlivněna i hlučnost a efektivita. Je to ve více věcech, ale ponejvíce jde o to, že tam kde mělo staré dobré VM-68 čtyři o-kroužky, mají Spydery jen dva a to ty z hlediska vedení nejméně podstatné a často ještě o velmi podivné velikosti (správný rozměr je 14x1,78). Výsledkem je špatné "utěsnění" komory a "kinklání se" závěru ve svém pouzdru, které ještě umocňují velké výrobní tolerance a ostré hrany čela závěru a podávacího otvoru do komory. Závěr je navíc ze stejného materiálu (hliník) jako jeho pouzdro, což vede k rovnoměrnému vydírání obou součástí namísto ve strojírenství preferoveného přenesení opotřebení na snadněji nahraditelný díl (použití pevnějšího a tvrdšího materiálu pro výrobu rámu). Typicky se tedy nejprve o hrany nabíjecího otvoru vydře závěr a ten pak svým narušeným povrchem začně sám intenzivně vydírat i své vedení.

Jakmile tedy dostanete Spydera do ruky, je na něm vhodné trochu zaoblit hrany na čele závěru a u ústí nabíjecího otvoru do komory a dokonale je vyleštit, stejně tak jako celé "vodící" plochy závěru i jeho pouzdro. Vydírání se těmito úpravami sice zcela neodstraní, ale drasticky sníží, alespoň v těch nejkritičtějších oblastech. Pokud se rozhodnete v dalších úpravách nepokračovat, alespoň zbraň v závěru důkladně mažte a poškozující se povrch závěru čas od času jemně přebrušte a vylapujte - drasticky tak alespoň snížíte rychlost s jakou bude opotřebení pokračovat (dostatečně na to aby vám při běžném použití Spyder vydržel mnoho let).

Aby jste vydírání a všechny s ním spojené nectnosti zcela odstranily, je nutné přidat na standatní závěr dalších pár o-kroužků které zajistí jeho lepší vedení (a navíc ještě zlepší utěsnění komory). K vyříznutí nových drážek pro o-kroužky bude nutná asistence soutružníka. I pokud nemáte žádného známého který pracuje na soustruhu, v dnešní době, kdy je všude spousta živnostníků a menších podnikatelů by to neměl být problém, tím spíš že to není ani složitá ani časově náročná práce a i při relativně drahé "zakázkové výrobě" vás bude stát jen pár korun. Pokud se rozhodnete dát soutružníkovi závěr k vyřezání dalších drážek pro o-kroužky, doporučuji to rovnou spojit s jeho odlehčením - standatní závěry mají zbytečně mnoho materiálu v oblasti mezi vstupním otvorem pro plyn a trnen spojujícím je s úderníkem (množství materiálu které tu výrobce ponechal je je dáno technologií / ekonomií výroby, nikoliv funkčními nebo pevnostními nároky). Ačkoliv je hliník lehký, není důvod proč by váš závěr měl vážit víc než je nutné, zvlášť když odsoustružení té trochy materiálu po obvodu závěru už upnutého na soustruhu zabere jen chvilku (závěr tím lze běžně odlehčit o víc než 25%).


Náčrt úpravy závěru Spyderu Compact 2000:

Doplnit další o-kroužek do zadní části závěru jde relativně snadno u všech druhů Spyderů. Nejenže se tím odstraní vydírání v této oblasti, ale především se opravdu radikálně zlepší vedení celého závěru v jeho pouzdře (největší vzdálenost mezi dvěma vodícími kroužky se tím zvětší více než 5x). Lze použít dvojici zcela stejných o-kroužků které už jsou na originálním závěru a sice těsně, ale přece se zpravidla vejdou po i obou stranách přenosového čepu. O-kroužek v přední části závěru přinese ještě jednou takové zlepšení a navíc pomůže s utěsněním komory, ale jeho doplnění bývá místy složitější. Pokud máte Spyder s blokací s odpruženou kuličkou (např. Spyder Victor), je to velmi snadné - opět si stačí na vhodné místo do závěru nechat vysoustružit další identickou drážku a koupit do ní vhodný o-kroužek. Pokud ale je na vašem Spyderu novější (a levnější) blokace s pružným výčnělkem (má ji například Spyder Xtra), musíte ji vyměnit za blokaci s kuličkou (má ji například Spyder Victor), jinak by vám ji upravený závěr vcelku rychle zdevastoval. Protože je ovšem celá plastová blokace značně pofiderní kousek a mnozí kropiči si stejně stěžují na její nízkou životnost, není čeho litovat a lze to tak jako tak jen doporučit. Blokaci s kuličkou pro Spyder Victor běžně koupíte v paintballshopech jako náhradní díl za cca. 140 Kč. Úprava rámu pro její instalaci spočívá v jednoduchém zaslepení otvoru pro přední upevňovací šroub (buď můžete použít malý šroubek-červík, nebo odbroušený původní sroub, obojí utěsněné přímo v závitu lepidlem, nebo teflonovou páskou) a vyvrtání otvoru o průměru 10mm pro novou blokaci na místě stávající drážky.


Originální a upravený závěr Spyderu Compact 2000

Původní hliníkový závěr lze také vyměnit za závěr vyrobený ze "samomazného" plastu (jako je Delrin nebo Teflon). Samomazné plasty mají nízký součinitel tření, velkou otěruvzdornost a jsou měkčí než hliník. Závěry paintballových zbraní vyrobené z tohoto materiálu tedy i bez o-kroužku trochu těsní a nevydírají pouzdro závěru, které maximálně tak vyleští. Mimoto jsou i lehčí než hliníkové což mechanismu také jen prospívá. I takovýto plast se ovšem po čase ojede, čímž naprosto přestane těsnit a s přibívajícími vůlemi se pak začně opotřebovávat víc a víc (už počáteční ztráty v mechanismu vlivem netěsnosti jsou u samomazných závěrů bez o-kroužků prokazatelně větší než u závěrů s o-kroužky a jejich životnost je mnohonásovně nižší). Navíc jde většinou o poměrně drahý špás, protože tyto materiály sami o sobě nějsou zrovna levné a malosériová, nebo dokonce kusová, zakázková výroba také něco stojí. Výměnu originálního hliníkového závěru za samomazný bych proto doporučil jen těm, kteří tak jako tak chtějí původní závěr svého Spydera vyměnit za upgrade závěr s Anti-chop systémem (příhodný vyloženě jen pro kropiče užívající extrémně vysoké kadence) a i ten bych následně doporučil dodatečně doplnit o-kroužky. Pro většinu Spyderů jde ale o dost zbytečnou, neužitečnou, nákladnou a místy také trochu problematickou hračku...


upgrade Anti-chop Bolt ze ´samomazného´

Zdroje:

http://www.pgp.mysteria.cz

Přidat komentář