
Mechaniku nebo elektroniku? To je to, co nás trápí ...
Mnoho z nás si před koupí nové zbraně klade mimo jiné otázku : mechanickou nebo elektronickou zbraň? Nebo ještě lépe relativně přesnější a šetrnější mechaniku nebo žravou a rychlou elektroniku ? V nižší cenové kategorii je rozhodování vcelku jednoduché, horší je to u top modelů. Zde je ve hře spousta peněz a rozhodování je proto složitější. Nejlepší by jistě bylo skloubit obé do jednoho, to však bohužel nejde.
Na výběr je dnes již pouze zbraň elektronická nebo mechanická v provedení semiautomat, kdysi rozšířenou a vynikající pumpou bych se již nezabýval, doba pokročila a žádá si své. V segmentu levných zbraní se můžeme setkat s modely funkčně plně mechanickými ovšem vybavenými jednoduchou el. spouští která zbrani dává vyšší užitnou hodnotu. Vezměme si např. známou E-99, je poměrně kvalitní, dobře vypadá a umí i dobře střílet. Díky el. spoušti si můžeme nastavit různé střelecké módy a kadenci, což ocení spíše rekreační hráči, a díky její konstrukci si můžeme nastavit i délku chodu, ti šikovnější i sílu odporu. Oproti plně mechanickým modelům jako např. Spyder Xtra získáme navíc kratší a jemnější spoušť což zvýší komfort a přesnost střelby, jsme tedy ve hře ve výhodě a schopni efektivněji řešit nebezpečné situace. Zde bych tedy osobně zvolil model opatřený el.spouští, jde o daleko efektivnější investici.
U sportovních a dražších markerů je situace přece jenom jednodušší. Sportovní paintball ( a popravdě i hlavní proud paintballu rekreačního ) získává na rychlosti a dravosti, zde je tedy teoreticky lepší použít marker který je schopen vysoké kadence nežli zbraň pomalou ale přesnější. Akce se stávají rychlejšími, hráč musí jednat rychle a v koordinaci se spoluhráči, lépe zde tedy využije kadenci pro rychlé řešení nežli přesnost, akce se více podobají zásahu protiteroristické jednotky nežli scénám z filmu Sniper. Jasně zde tedy dominují markery vybavené elektronikou která nám pomáhá a hlídá nastavení a umožňuje jemné nastavení systému, což umožní velmi šetrnou práci s kuličkou která tak již nepraská v markeru, zvyšuje plynovou efektivitu, zlepšuje balistiku a prodlouží životnost. Tyto markery dokáží být i velmi rychlé a přesné, vyžadují ovšem pravidelnou a kvalitní údržbu. Musíme si uvědomit že velmi nízký provozní tlak a vysoká rychlost cyklování vyžadují minimum odporu a tření pohyblivých částí, musíme tedy vše udržovat v naprosté čistotě a namazané kvalitními mazadly.
Zatímco v segmentu elektropneu je na výběr z mnoha markerů mnohdy opravdu špičkových parametrů jako např. Matrix nebo nový Shocker které v sobě snoubí velmi vysokou přesnost i rychlost střelby , u zbraní mechanických je situace horší. V podstatě si dnes konkurenceschopnost zachoval pouze Autococker, který je ovšem stále nepřekonatelný co se týče razance a přesnosti střelby, alespoň u kvalitních a dobře postavených modelů, u základních modelů různých výrobců již výše zmíněné neplatí. Modely vybavené stavitelnými regulátory a stavitelnou spouští dosahují i velmi slušné kadence, na elektropneu ovšem stále nemají a Autocockery s el. spouští zase ztrácí na přesnosti oproti mechanickým top modelům.
Jak vidno zásadní roli při výběru tedy bude hrát při dobré solventnosti herní styl, zde musíme dobře zvážit co hrajeme a co od naší nové zbraně vlastně čekáme. Také nezapomínejme že sebelepší zbraň spolehlivě znehodnotí špatně zvolená kulička, špatné nastavení a údržba nebo nevhodné médium. Cítíte- li tedy že máte sportovní ambice a potlesk diváků je rajskou hudbou pro vaše uši, volte raději elektropneu. Cítíte-li se lépe v šeru lesů kde nepohnutě čekáte na chybu protivníka nebudete zklamáni kvalitní zbraní mechanickou. Vše je tedy pouze na vás. Volte dobře.
Zdroje: http://www.militarygames.cz/mechaniku-nebo-elektroniku-to-je-to-co-nas-trapi