Proč je u PGP/ZGP potřeba výkonnostní ladění

 

Prapředkem PGP je "vzduchová" terčová pistole střílející broky velikosti BB - tedy ráže 4.5mm (Sheridan EB-17). Z této zbraně střílející jinak velké a těžké projektily, jinou rychlostí vznikl přímý předchůdce - Sheridan PG - jako nástroj pro snadné značkování stromů. Nikdo od něj tehdy nepožadoval, aby střílel na 30 metrů nebo aby dokázal na jednu 12g bombičku vystřelit 50 ran. Pro pracovníka v lesnictví, který měl při obchůzce zblízka obhlédnou stromy a na vzdálenost tak do 10m jich pár označkovat takovéto "kvality" nebyly podstatné.

A protože ani první hráči paintballu, hrající s primitivními ochranými pomůckami a velmi drahými olejovými značkovacími kuličkami uprostřed hlubokých lesů něco takového nepožadovali, ani výrobce se tedy s ničím takovým nezatěžoval, nic nezkoumal ani nepřistoupil ke změnám které by sice zvedly výkony, ale jeho výrobek by "zbytečně" o něco prodražovaly ať už výrobně, nebo vývojově. Původní PGP je proto pro vystřelování munice ráže .68" optimalizováno jen v omezené míře a to spíše pro dosahování rychlostí kolem 200 fps, což sice spolehlivě stačí k zasahování nehybného cíle na vzdálenost 15 metrů s vysokou přesností, ale jinak je to pro naše dnešní potřeby dost málo. Původní PGP se bohužel po léta velmi dobře prodávalo v prakticky nezměněné podobě a tak chyběl tlak, který by výrobce přiměl ke změně tohoto stavu. Původní PGP se ovšem po léta také dodatečně ladilo...


Jak co nejsnáz co nejvíc zvýšit výkonost 

Pokud nechcete moc laborovat okolo, ale hledáte prostě jen co nejdostupnější způsob co nejpodstatnějšího navýšení výkonosti PGP/ZGP, pak jste zabloudily na to správné místo. Nebudeme se tu moc babrat v teorii ani to nebude o lámání rekordů bez práce, ale povíme si o pár úpravách které by měl bez větších potíží zvládnou i začátečník a které přitom mají podstatný efekt na výkonost.

Tři hlavní takovéto kroky jak zvýšit účinnost sériového PGP/ZGP spočívají v odlehčení jeho úderníku, úpravě jehly a tělesa ventilu a rozšíření přepouštěcího otvoru mezi trubkami:

Odlehčování úderníku
- zvýšuje se vytrvalost zbraně na jejích současných maximálních výkonech. U jednoduchého ladění jde především o odstranění bouncingu - tedy efektu kdy se relativně těžký úderník po dopadu na jehlu ventilu odrazí zpět na pružinu a od ní následně znovu na jehlu, aby pak ještě zcela zbytečně vypustil do (již prázdné) hlavně trochu plynu (právě to je důvodem typického "plop" které sériové zbraně při výstřelu vydávají). Pro zamezení tomuto efektu stačí omezit setrvačnost úderníku snížením jeho hmotnosti. Lze to provést celkem jednoduchým odbroušením materiálu ve střední části jeho boků. Dostatečné je odlehčit úderník z původních ~43g na ~25g. Pro zachování přiměřené otevírací síly na ventilu je pak odlehčení úderníku nutné kompenzovat drobným zvýšením předpětí jeho pružiny. Dalším odlehčováním úderníku (pod 25g) sice lze dosáhnou ještě lepší efektivity, ale objevují tu pak mnohem větší komplykace se snižováním otevírací síly které nelze vyřešit až tak jednoduše.

Úprava jehly a tělesa ventilu
- má za cíl zvětšení průtoku plynu ventilem. Nejde ani tak o zvětšení množství plynu které se dostane do hlavně, jako spíš o zvýšení rychlosti jakou se tam stejné množství plynu bude schopno dostat. Typicky ovšem drobně naroste jak vytrvalost, tak i výkonnost. Častou chybou při úpravě originálního tělesa ventilu je, že lidé věnují příliš velkou pozornost jeho obvodovým otvorům, ale jen velmi malou, nebo dokonce vůbec žádnou ostatním částem, které jsou přitom daleko důležitější: centrálnímu otvoru a spojovací drážce obvodových otvorů.

Rozšíření přepouštěcího otvoru mezi trubkami
- dojde k rapidnímu zlepšení využití plynu který již je ventilem pouštěn do zbraně, takže výsledkem vlastně bude značný nárůst úsťové rychlosti při zachování stejné spotřeby. Tato úprava působí velmi radikálně a složitě, ale ve skutečnosti je mnohem snažší, než jak vypadá. Vyjma samotného fyzického provedení (vrtání nebo pájení) tu není co zkazit a neobjevují se tu žádné vedlejší účinky, takže pro určité lidi (zdatné při práci s vrtačkou nebo pájkou) je paradoxně tím nejjednodušším.




Pár doplňujících tipů, rad a doporučení:

To jak daleko půjdete a jaké změny provedete závisí jen na vás. Pokud chcete dosáhnout maxima, není jiné cesty než obětovat čas a úsilý, zbrani dokonale porozumět, vytrvale a perfekcionisticky se zaměřit se na většinu jejích součástí. Doufám, že v takovém případě vám zdejší detailnější články o ladění dost pomohou, ale i tak vám pak takováto ladící anabáze může napoprvé od začátku až do konce zabrat půl roku i víc. Pokud ale nepožadujete maximum a vystačíte si jen s podstatným zlepšením, budete nejspíš provádět jen některé, selektivní úpravy. S trochou rozhodnosti pak lze za jeden výkend zlepšit výkonnost o 100%.

Je ovšem důležité si uvedomit co chcete. Některým lidem se pro pistoli zdá dostatečný dostřel do 15 metrů a pak požadují především vyšší hospodárnost využití CO2 a snížení hlučnosti. Pokud hrajete převážně jen v budovách, je to velmi rozumné stanovisko a i pokud hrajete v lese a máte opravdu rádi výzvu, nemusí to být špatné rozhodnutí. V takovém případě vám jako "výkonostní ladění" uplně postačí trochu odlehčit úderník, upravit originální ventil a stáhnout rychlost na nějakých 220 fps. Z takovéto zbraně pak na jednu 12g bombičku není problém vystřelit 40 ran, kterými na danou vzdálenost dokážete protivníka stabilně zasahovat do masky a narozdíl od standartního PGP/ZGP jsou tišší a uvnitř budovy, nebo na větší vzdálenost je lze jen obtížně lokalizovat.

Většina lidí ovšem chce co nejvyšší výkony ("dostřel"), tak aby byli "konkurenceschopní" s "výkonnějšími" zbraněmi na otevřeném prostoru (v lese). V takovém případě je na místě rozšířit přepouštěcí otvoru, výměnit těleso ventilu, odlehčit úderník a změnit poměry na ventilových pružinách. Právě ty zdánlivě nejnáročnější úpravy, připomínajících výrobu celé zbraně - zvětšení otvoru mezi trubkami a výroba nového tělesa ventilu - tu přinášejí ta největší zlepšení. K masivnímu zlepšení ovšem stačí jen jedna - kterákoliv - z nich. Provedením té druhé, si kupodivu už tak radikálně nepolepšíte (ale podstatně zas ano - rozdíl je pak v posunutí výkonosti na maximu asi o 4-6 ran).

Výměna tělesa ventilu, je "blbuvzdornější", neboť na ní není co zkazit a lze se tu vždy bezpečně vrátit zpět. Nové těleso ventilu si ale na druhou stranu zase každý nedokáže vyrobit sám, protože je k tomu třeba soustruh a neobejdete se bez přenastavení úsťové rychlosti. Pokud tedy chcete snadno a rychle upravit několik PGP/ZGP například pro začínající hráče z vašeho okolí, nebo z týmové výstroje, je často mnohem "operativnější" rozšíření přepouštěcího otvoru, které samo o sobě přinese velké zlepšení, nevyžaduje žádné další úpravy (hlavně časově náročné přenastavování pružin spojené s nutností testování) a lze ho zvládnout do hodiny... za předpokladu, že si dokážete odpustit některé ty z hlediska výkonosti víceméně nepodstatné úpravy ke kterým zbraň v tomto stavu rozpracovanosti svádí - leštění trubek, úpravu vyústění otvoru a tak podobně. Často také nejde "jen o parametry", ale hlavně o zábavu. V takovém případě může být pěkné trochu té efektitity vyměnit za "efekt" - pokud rozšíříte přepouštěcí otvor bez toho, aby jste odlehčovali úderník a měnily ventil nebo pružiny, výsledek bude přesně takový - vznikne cosi jako perkusní pistole - zbraň s velkým výkonem, vysokou hlučností, značným zpětným rázem a "zábleskem" z ústí.

Odlehčením úderníku se odstraní toto nehospodárné plýtvání plynem, ať už je takto zjevné jako po rozšiřování otvoru, nebo nenápadnější u menšího, originálního přepouštěcího otvoru. Prakticky se tím "jen" prodlouží vytrvalost na aktuálních maximálních výkonech. Už jen dobře provedené odlehčení úderníku ale přináší velký kvalitativní pokrok, neboť získáte zbraň s daleko předvídatelnějším chováním, vyšší konsistencí, na jejíž výkony se budete moci v průběhu střelby spolehnout. Radikálnější odlehčení úderníku přináší lepší výsledky, ovšem vyžaduje úpravu pružin, která - ač jednoduchá na provedení - vyžaduje celkem zdlouhavé a náročné testování pro nalezení vhodného nastavení.

Zdroje:

http://www.pgp.mysteria.cz 

Přidat komentář