Opravy a náhladní díly PGP/ZGP

 

Ačkoliv vám kde kdo jistě bude tvrdit, že sehnat to či ono na tyto zbraně je už dnes kdovíjak obtížné, zdlouhavé nebo dokonce zcela nemožné, udržet je ve funkčním stavu ve skutečnosti nepředstavuje žádný větší problém. Alespoň tedy pro člověka který jim rozumí. Ukážeme si jak na to.

Vpodstatě se dá říct, že jediné části které podléhají v nějaké podstatnější míře přirozenému opotřebení jsou o-kroužky a čelní těsnění bombičky, které je třeba vždy po pár letech (4-8) vyměnit, ať už byla zbraň používána nebo ne (protože životnost všech běžných těsnících prvků je zkrátka omezena). Ostatní díly se mohou poškodit vyloženě jen v důsledku velmi špatného zacházení, zcela nedostatečné údržby, nebo mohou být případně ztraceny (zádka zásobníku, zádka CO2 bombičky).

 

O-kroužky by neměly představovat žádný problém - zapomeňte na paintballshopy, nebo na psaní výrobci, sehnat by jste je měly v každé solidní prodejně s těsnícím materiálem. Co se týče materiálu, doporučuji nitrilovou pryž střední tvrdosti, značenou dnes nejčastěji jako NBR 70 Sh (Nitril-Butadien Rubber, tvrdost 70 Shore), která je dostupná, levná a dostatečně kvalitní. Pokud neseženete přímo ten správný rozměr, stačí koupit o-kroužek stejné tloušťky většího průměru, ten rozříznout, obvodově zkrátit a slepit na vhodném průměru vteřinovým lepidlem - tohoto postupu se mimochodem běžně používá v celém strojírenství při servisování atypických věcí. K samotným rozměrům: všechny kroužky okolo ventilu vyjma nejpřednějšího mají rozměr 13/16x1,5. Nejpřednější o-kroužek (10/12x2) neplní funkci jako těsnící prvek, ale jako plastický doraz (a proto jej zpravidla není třeba měnit).




Originální čelní těsnění hrdla bombičky PGP je identické s tím které používá kupa amerických vzduchovek. Obdobné těsnění ZGP není zcela identické, ale lze ho jím nahradit, aniž by to způsobovalo větší problémy. Snažší, rychlejší a levnější než podobné díly schánět, je ale nechat si je na zakázku vyrobit, nebo je rovnou vyrobit svépomocí. Za pár korun by vám ho měl být schopen dodat každý slušný výrobce plochého těsnění (mě to při "zakázce" o deseti kusech, vyrobená z "drahého" teflonu - který mimochodem na základě svých pozdějších zkušeností spíš nedoporučuji - stálo 3.50 Kč/ks včetně DPH... nitrilová pryž bude ještě levnější a popravdě i vhodnější). Pokud si chcete toto těsnění vyrobit sami doma (a nemusíte ho mít naprosto přesné), budete potřebovat malý plátek těsnícího materiálu (jakákoliv, nejlépe však nitrilová pryž, případně Viton nebo Teflon) o tloušťce 2mm, kladivo, malý vrtáček a hřebík o průměru jaký zhruba má jehla ventilu, svěrák, vrtačku a dva dřevěné špalíky. Postup je jednoduchý: nejprve vrtákem uděláte do těsnícího materiálu někde uprostřed dírku. Jako střížný nástroj můžete použít samotný díl ve kterém je normálně těsnění ve zbrani uloženo (také si ale lze pořídit kruhový razník na vystřihování kruhových otvorů - sady se prodávají zhruba po 100 Kč - ale středový otvor pak budete muset dělat až nakonec a jeho polohu odměřovat) a špalík skrz který protlučete hřebík použijete k sesazení (vystředění) malého otvoru v plátku těsnícího materiálu se střižnou hranou úložného dílu která vystřihne obvod těsnění. Smáčkněte ve svěráku proti druhému špalíku a je hotovo, nové těsnění máte i zalisované tam kde ho potřebujete a po utažení první bombičky ve zbrani se ještě dotvaruje.
 
 
Zdroje:
 

Přidat komentář