Príprava k ladění

 

Než začnete pomýšlet na jakékoliv úpravy, nejprve se dobře zamyslete nad tím, kolik péče věnujete údržbě a nakolik jsou případné nedostatky které chcete odstranit skutečně problémem zbraně a nakolik jde jen o problémy vaší osoby. Mnozí lidé totiž zbraň ani tak nepoužívají, jako zneužívají, tím spíš pokud jde o levnější typy ke kterým dnes PGP/ZGP patří.

Libovolné ladění je každopádně třeba začít dobrou údržbou. Je to velmi důležitý krok, takže se ho nesnažte přeskočit. Pravidelná údržba je něco co potřebuje každá zbraň. Pokud vám někdo bude tvrdit že ne, je to hlupák kterého by jste neměly poslouchat. Pokud pomineme kyj pak asi opravdu neexistuje nic jako "bezúdržbová" zbraň. I velmi odolné zbraně zkonstruované do velmi drsných podmínek jako je třeba Glock, Kalašnikov nebo PGP

1. čištení
2. obnovení vrstvy maziva
3. konzervaci (ochranu proti korozy)
4. kontrolu určitou údržbu potřebují. Příliš tu nezáleží na tom z jak dobrých materiálů jsou vyrobeny nebo jak jednoduchá, chytrá a promyšlená je jejich konstrukce. Pravidelná údržba má totiž hned několik úkolů:

Ad 1)
Čištění zbraně není jen otázkou "hygieny" (komu by bylo příjemné nosit s sebou zbraň se kterou se plazil sr******), ale i funkce - různé nečistoty v mechanismu zbrani rozhodně neprospějí. V lepším případě pouze zvyšují odpory (jako by to už samo o sobě nestačilo), v horším blokují pohyb součástí nebo způsobují jejich vydírání (například drobná zrnka písku v hlavni nebo závěru).

Ad 2)
Mazání je stejně tak důležité, protože mnohé součásti potřebují ke své správné funkci tenký film oleje který snižuje jejich vzájemné tření a jinak zlepšuje jejich vlastnosti. U PGP jde například o hliníkový závěr uložený v mosazném pouzdru, nebo všechny o-kroužky. I takzvané samomazné materiály mazivo v určité míře potřebují - toto označení totiž ve strojírenství neoznačuje nic jiného, než materiály které na pravidelném mazání z těch či oněch důvodů nejsou tolik závislé. Některé ze samomazných materiálů jsou pouze odolnější oproti abrazivnímu opotřebení, jiné mají abnormálně nízký koeficient tření a další jsou zas mikroporézní a určitou omezenou zásobu maziva si v sobě sami nesou. Tyto materiály se pak používají tam a tehdy kde nelze zajistit pravidelné mazání, například z důvodů špatné přístupnosti součástí.

Ad 3)
U PGP vyrobeného z mosazi, nerezové oceli a litiny se koroze příliš obávat nemusíte, ale ačkoliv to může být pro některé čtenáře překvapivé, i nerez vám může zreznout. Jako nerezové se totiž označují všechny oceli schopné za běžných atmosferických podmínek pasivace - tedy vytváření tenké vrstvičky oxidů na svém povrchu, která zabrání dalšímu šíření koroze. Většina nerezových ocelí tedy bude odolná proti atmosferické korozy a korozy způsobované běžnou vlhkostí. Nemusí (a často není) být ovšem odolná agresivnějším sloučeninám jako je napříkad slaná voda, lidský pot, nebo různé biologické a chemické produkty. Stejně tak mosaz může za normálních podmínek chytit jen zajímavou patinu, ale v nepatrně jiných podmínkách chytí něco daleko zajímavějšího a o dost nechutnějšího (viz. například toto nebohé PGP).

Ad 4)
Na vyčištěných a přiměřeně naolejovaných součástkách vyjmutých ze zbraně daleko snáze postřehnete sebemenší poškození, nebo začínající neúměrné opotřebení. Včas na to, aby jste se s problémy mohly vypořádat, dřív než se dokáží nějak kriticky projevit.


Pokud nejste prvním uživatelem, celou zbraň rozeberte a případné poškozené/chybějící části (uzamikací kuličky v závěru, těsnění, strhané šroubky, pružná podložka v zádce bombičky) vyměňte. Pak všechny části znovu naolejujte a zbraň opětovně stejně pečlivě a opatrně složte.

Pokud to vypadá že jste prvním uživatelem, měly by jste mechanismu dát určitý čas na zaběhání, při němž se jemně "ojedou", vzájemně dolícují a jasně zviditelní styčné plochy. V průběhu zaběhávání půjde lidově řečeno "nešikovné maso" pryč a to v řádech setin nebo desetin milimetru. Kinematika a materiály PGP nejsou příliš odlišné od klasických zbraní, kde se na zaběhání udává kolem peti-set funčních cyklů. Nejprve tedy celou zbraň rozeberte, důkladně vyčistěte a odstraňte vrstvy starého maziva (nebo konzervačního prostředku). Poté ji velice důkladně naolejujte a pusťte se do zaběhávání. Můžete to nechat normálně na hru, ale pokud nechcete pár měsíců čekat až se zbraň přirozeně zaběhne, dělejte si klik-klak a spouštějte do zblbnutí například při sledování u televize (lze to spojit s tréningem spolehlivého nabíjení a správného spouštění). Poté celou zbraň znovu rozeberte, vyčištěte a znovu složte.

První fázy tím máte za sebou - právě jste zjistily jak funguje skutečně dobře opečovaný sériový kus bez úprav (většinu lidí rozdíl překvapí) a připravily ho na samotné ladění.
 
Zdroje:
 

Přidat komentář