Smart Parts SP8

 

I v paintballu je stále značná poptávka po zbraních reálného vzhledu, o tom není pochyb. Ovšem jen málo výrobců na toto volání slyší a je ochotno vyhovět. Kromě několika málo modelů asijských výrobců tak paintballový trh nenabízí žádný značkovač opravdu reálného vzhledu, tedy přesněji nenabízel, nyní se vše mění a Smart Parts pro nás připravil opravdovou lahůdku, značkovač SP 8.

 

 

Projekt XM-8, v jehož rámci se vyvíjí nový zbraňový systém pro americkou armádu, již zdárně spěje ke svému ukončení a chystá se jeho zavedení do výroby. Systém vychází z německé G 36 (jak jinak, že, německé zbraně jsou synonymem kvality a vysoké funkčnosti) a má nahradit dnes přece jenom zastaralou řadu M -16 a M- 4 Carbine. Základem XM-8 je moderně vypadající krátká útočná puška v ráži NATO 5,56x45 která jde u některých modulů snadno přestavět na další varianty, např. odstřelovačku s dlouhou hlavní, pušku s podvěsným granátometem, lehký kulomet nebo krátkou osobní zbraň PDW.

Tolik stručně k faktům a nyní se podíváme na paintballovou variantu XM-8 která nese název - samozřejmě jaký jiný než SP-8. Základem tohoto značkovače je oblíbený ION, on vlastně ani tak není jen základem, on je to opravdu ION v novém kabátě. Z toho tedy pramení všechny vlastnosti SP-8, je velmi lehká, malá, v evropské variantě vybavená střeleckými módy jako tříraná dávka nebo rebound a ve variantě americké dokonce i full auto módem na kterém mnoho military hráčů tak lpí. Dále nám nabízí kadenci až 17 bps, spolehlivý Anti-chop systém, dobrou plynovou efektivitu, plně stavitelnou magnetickou spoušť a spolehlivou a jednoduchou konstrukci.

Tělo je velmi kompaktní, polymerové, což jednak snižuje velmi výrazně jeho váhu a také zvyšuje jeho odolnost a trvanlivost. Polymery jsou totiž velmi pružné a odolné, tam kde je kov opotřebováván polymer pruží a "uhýbá". SP-8 má v dnešní době nezvyklé boční kolínko, toto řešení umožní použití optiky které by centrální kolínko stálo v cestě a znemožnilo tak její použití. Volitelnými (a doporučenými) doplňky jsou zde pažba a stealth hlaveň dlouhá 18" která přispívá k větší přesnosti střelby na delší vzdálenosti, jejich nasazení je dílem okamžiku a není k tomu potřeba použití nářadí. Do budov tedy můžeme použít kratší kompaktnější verzi a do terénu naopak verzi s pažbou a dlouhou "sniper" hlavní.

SP-8 je tedy opravdu chválihodným počinem od známého výrobce velmi kvalitních značkovačů spíše sportovního vzhledu a parametrů a věřím že si své místo na trhu jistě najde, jeho značná obliba se dá čekat především od příznivců klasického woodbalu, nebo chcete-li military paintballu, kde nemá sobě rovného.

SP8 001

SP8 002

SP8 003

 

Za zapůjčení díky Paintball Shopu Brno
 

Přidat komentář