Tlakové lahve, ventily a hasící přístroj 

 
Když jsme se při naší první návštěvě VM-paintballshopu dohodly na koupi zbraní, nastala debata o tom čím je krmit, tedy jak do zbraně dostat hnací médium, jakou tlakovou nádobu k ní připojit. Osobně jsem si vedle velké plnitelné bomby chtěl koupit i adaptér na malé jednorázové 12g "sifonové" bombičky, protože jsem s velkými plnitelnými nádobami s CO2 neměl dobré zkušenosti z dob kdy jsem sportovně střílel z terčové pistole na kysličník uhličitý (konkrétně šlo o TAU-7 s integrálním plnitelným tankem doplňovaným ze 150g českých plnitelných bomb, takzvaných kivet). Odpověd na můj požadavek ale byla taková nějaká všelijaká, zajímavá a vlastně typicky "Trojská" - prodavač se ani nesnažil mnou požadované zboží vyhledat, předvést mi je, nebo tak něco (přičemž ve své nabídce na internetu ho tehdy samozřejmě měli a v předchozích E-mailech byli upozorněni že o ně budeme mít zájem). Nerespektoval ani v nejmenším skutečnost, že já jsem zákazník a je tedy na mě co si chci koupit, poněvač já to také nakonec budu platit. Prostě jen s určitým náznakem povznesené lenivosti (někdo by řekl nenucené arogance) celou věc už v počátku "uzavřel" tím, že investovat do adaptéru je zbytečné a tečka. Prostě tak, howk, domluvil jsem, je to tak samozřejmé, že k tomu není třeba nic dodávat, takže na to hned zapomeňte, přestaňte mě tím zdržovat a pojďte vyřešit ty skutečně důležité věci... (ať už mám od vás pokoj).
 
 

Ostatní mé obavy nesdílely, skutečnost že většina paintballistů dané nádoby asi normálně používá jim připadala jako dostatečná záruka a tak jsem to nechal být. Projevil jsem ale zájem o levnější 7 až 9oz lahve z chrom-molybdenové oceli, které jsme všichni považovali za víc než dostatečné pro naše potřeby. Prodavač (Ilja Ujčík to tuším byl) ovšem cosi neurčitě prohodil o tom, že tyto lahve jsou zbytečně těžké (vpravdě zajímavé stanovisko od někoho kdo používá mnohonásobně větší a těžší HPA systémy) a nejsou tak pevné, načež víceméně udělal pár kroků a po chvíly hledání před nás postavil hliníkové 9oz lahve které vytáhl odněkad z hlouby regálu. Ačkoliv jsem jakožto strojař vůbec nechápal, proč by tlaková lahev z hliníku měla být pevnější, odolnější nebo proč by snad měla lépe těsnit, neřešil jsem to, dobře si vědom toho, že se v této problematice prostě ještě neorientuji, zatímco tento člověk by měl být naopak "profík" který s daným nádobíčkem přichází do kontaktu dnes a denně (později jsem se samozřejmě dozvěděl, že tlakové nádoby z chrom-molybdenové oceli patří mezi vůbec nejpevnější a nejodolnější a v průmyslu se používají v těch nejnáročnějších provozech).

Ale dál - osobně jsem projevil zájem raději o lahev s on/off ventilem místo pin ventilu, protože jak už jsem zmínil, s pin ventily na českých bombách jsem neměl dobré zkušenosti a na jedné paintballové akci jsem před nedávnem naopak mohl sledovat oč je i manipulace s on/off ventilem na amerických lahvích oproti lahvím s pin ventily pohodlnější. Přišla opět jakási ledabylá, "lenivá", samozřejmá, podivně definitivní odpověď v tom smyslu že je to zbytečné (vážně by mě zajímalo jak to ti lidé dělají... že by to měly dobře nacvičeno?). Moc jsem tomu tehdy nerozuměl, protože on/off ventil je koneckonců o něco dražší a tak by přeci bylo jen v jejich zájmu mi ho prodat... že by šlo o potvrzení toho, že je prodejce slušný člověk a zbytečně se nám nesnaží prodat to nejdražší, napadlo mě? Až mnohem později mi došlo, čím asi byla tato konkrétní odpověď hlavně motivována: on/off ventil tam prostě na žádné z menších a levnějších 9oz lahví namontovaný neměly a museli by ho tedy na ní vyměnit, což je sice záležitost na nějakou tu čtvrthodinku, ale proč se s tím trápit jen kvůly nějakým moulům z Budějovic (když už se navíc šéf nekouká)? Takže jsme si nakonec koupily 9oz hliníkové lahve od firmy JAVA se "standartními" pin ventily. K plnění jsme ještě pořídily bazarový 6kg hasící přístroj a jednoduchou soustruženou redukci, od jiného odborníka si vyslechly krátkou, cca. minutovou (a jak se později ukázalo ne právě přesnou a už vůbec ne dostatečnou) instruktáž a spokojeně odjely domů.

První plnění lahví opravdu nebylo tak úplně bez problémů, protože pánové nám jaksi zapoměly osvětlit jisté souvislosti které začátečníkům většinou nedochází (třeba vztah teploty hasícího přístroje a nutné doby chlazení lahve pro optimální naplnění, zamrzání pin ventilů při jejich přílišném podchlazení, nebo občasnou nutnost několikafázového plnění/chlazení). U jedné z tlakových lahví se také asi po týdnu (ještě před jejím prvním plněním u nás) objevil defekt na pin ventilu - prostě stále ucházela. Nejdřív méně, potom více. Trochu předběhnu a dodám, že později se podobné komplikace objevily téměř u všech dalších lahví které jsme zde zakoupily, ovšem řešit to přes pražský VM-paintballshop, i když to bylo stále ještě v záruce, jsme už tehdy opravdu neměly žádnou chuť...

Ohledně první defektní lahve jsme tedy E-mailem kontaktovali prodejce, kteří nás vyzvali ať k nim defektní lahev vezmeme (udělat si výletek 150 km tam a zpět, jim očividně nepřipadalo jako žádný problém) a neopoměly podotknout, že "Vetsinou ale staci trosku prstem pohnout pinem, ktery muze jit krive na tesneni, pak si to z 90% sedne.". Ponechám stranou to, že na nějaké "hýbání pinem" nás předem "opoměly" upozornit a že přesně takové problémy jsem já osobně očekával a kvůli nim jsem si chtěl koupit nejdřív adaptér na 12g bombičky a potom on/off ventil, od čehož mě oni odradily s tím, že s pin ventily nejsou problémy. Ať jsme ovšem na defektní lahvy "pinem" hýbali jak chtěli, nic to neřešilo - láhev pouze ucházela buď méně nebo více, ale zato pořád a to dost. Byla ovšem v záruce, defekt byl zjevný, popřít ho prostě nešlo a tak při naší druhé osobní, tentokrát vyloženě "reklamační" návštěvě svolili s tím, že nám na ní defektní ventil zdarma vymění za nový. Nakonec jsme se domluvily na výměně za nový on/off ventil a instalaci antisifonové trubičky s tím, že doplatíme rozdíl v ceně. Tuto konkrétní dohodu jsem tehdy považoval za solidní, ovšem jen do doby, než jsem se o několik měsíců později rozhodl tuto antisifonovou trubičku v lahvi vyměnit za sifonovou, v souvislosti s přechodem na tekuté CO2. Když jsem se tehdy podíval dovnitř, co jsem nenalezl? Místo originální trubičky, tedy dílu který jsme si zaplatily, nám v Praze aitisifonovou trubičku "zbastlili" z jednoduché mosazné trubičky která se používá k vnějším rozvodům plynu. Jistě namítnete, že to přeci jen i tak nějak funguje, ale přecejen, člověk by rád dostal alespoň to, za co si zaplatí...

Mnohem zajímavější situace ale nastala asi po třech měsících od koupě hasícího přístroje, konkrétně 10.11.2004, kdy nám při pokusu nechat poprvé naplnit náš 6kg hasící přístroj bylo pracovníky místní výzbrojny požární ochrany sděleno, že tento byl vyroben v květnu roku 1964, což s ohledem na předepsanou životnost 40 let znamená, že již od května roku 2004 nesměl být používán, plněn, natož pak prodáván (jak na tento hasící přístroj pánové z VM-shopu dostaly tlakovou zkoušku se mě neptejte, opravdu to vůbec netuším, nicméně byla tam).

Ačkoliv jsem u pražského paintballshopu tou dobou už byl zvyklý na ledacos, tohle mě opravdu namíchlo, protože vůči tlakovým nádobám mám přecejen určitý respekt a nemyslím si, že by nějakých 200 atmosfér bylo až tak málo. Okamžitě jsem tedy volal Vladanovi. Tvrdil mi, že to prostě není možné a zkusil to s tím, že nám při plnění hasičák asi vyměnily za jiný, což už se jim prý párkrát taky stalo. Nám ovšem hasící přístroj právě z důvodu prošlé životnosti odmítly vůbec k naplnění přijmout a předtím jsme ho nikdy nikde neplnily ani nevozily nikde kde by nám ho mohl někdo vyměnit. Tuhle možnost jsem tedy okamžitě kategoricky odmítl. Bylo mi sděleno, že když tedy stojím za svým, ať tedy hasičák naložíme do auta a přijedeme s ním k nim do Prahy, že prý se na to "podívají" a případně nám ho vymění (opravdu chytré řešení, které je nic nebude stát). Brát si speciálně kvůli tomu dovolenou a cestovat speciálně kvůly tomu autem do Prahy (musely bychom pochopitelně jet ve všední den, abychom se tam dostali v jejich běžných otevíracích hodinách) se ovšem nikomu z nás nezdálo zrovna výhodné, tím spíš po předchozích zkušenostech s tamějšími návštěvami. Celou záležitost jsme tedy raději vyřešily na vlastní náklady, přes jednoho známého v místní výzbrojně požární ochrany, který nám prošlý hasící přístroj s ne právě nepodstatným doplatkem vyměnil za jiný a dodnes se nám k naší plné spokojenosti stará o jeho servis a plnění.


Tato zkušenost s hasícím přístrojem mě osobně definitivně přesvědčila o tom, že pánové z Prahy nejsou jen zloději, ale i nebezpeční idioti. Jestli chcete vylítnout do luftu, kupte si od nich hasičák - máte solidní šanci že se vám to podaří. Pokud jsem se do příhody s hasícím přístrojem v rozličných problémech s jejich zbožím či jednáním vždy snažil hledat nějaká nedorozumění, vlastní chyby, nepochopení, nebo "objektivní činitele", v danou chvíly jsem si konečně přiznal to, co mi myslím mělo být jasné okamžitě - totiž že jsme se v říjnu 2004 jednoduše a prostě obrátily na velmi špatné lidi... tak či onak lze ospravedlňovat cokoliv, ale někteří si zkrátka žádné ospravedlnění nezasluhují.
 
 

Komentáře  

 
#1 lukáš 2008-03-11 21:17
Máte to tady hezké, něco jsem se dozvěděl!! :-) :-) :-) :-?
Citovat
 

Přidat komentář