Psychologie ladění 

 Mnozí lidé jsou proti "amatérským" úpravám zbraně a argumentují tím, že kdyby existoval nějaký snadný způsob jak zlepšit funkci zbraně, proč by ho neprovedl už přímo sám výrobce? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: neudělal to proto, protože u drtivé většiny výrobků (až na pár výjmek z oblasti jaderné energetiky nebo kosmického průmyslu) platí, že tvar součástí, stejně jako materiály a technologie použité při výrobě jsou kompromisem mezi požadavky funkce a výrobní (respektive finanční) náročnosti.

Dokonalý výrobek by byl vyroben v maximální dosažitelné přesnosti (odchylky v tisícínách milimetru) z mnohem dražších materiálů (bronz, titan, teflon) s mnohem lepší povrchovou úpravou (leštění, lapování, teniferace, povlakování teflonem) a některé jeho součásti by byli vyrobitelné pouze ruční prací nebo za použití speciálně k tomu zkonstruovaných strojů a nástrojů. Takový perfekcionistický kousek by sériově vyráběný exemplář nezanedbatelně převyšoval, ale jeho výrobní cena by také byla mnohonásobně vyšší (klidně i 10x) a jen málokdo by si ho pak koupil. Všichni výrobci proto volí určitý kompromis mezi kvalitou a náročností výroby. A tak "dobré výrobky" sice nemají špatný poměr ceny a výkonu, ani špatnou použitelnost "z krabice", ale i je lze o dost vylepšit a to často dokonce velmi jednoduše.

Ladění je proces, při kterém se jednotlivé části a skupiny zbraně přibližují dokonalostí víc, než se to rozhodl udělat výrobce. Ladění často může v krátkém čase a při zanedbatelných investicích přinést výrazné zlepšení, ale pokud při něm naopak zajdete "příliš daleko", může být naopak velmi nákladné. Investice do laděné zbraně mohou snadno přesáhnout dvounásobek její původní pořizovací hodnoty a na finálním exempláři nakonec může zůstat jen zlomek z původních, originálních součástí.

Ladění by nemělo být chápáno jako plýtvání prostředky ani jako nějaká zázračná cesta k levné a přitom výkonné výstroji (ač má často přesně takové výsledky). Ladění je pocta kterou té konkrétní věci poskytnete, něco co děláte nikoliv proto aby to bylo uděláno, nebo že by jste snad "museli", ale především proto, že chcete. Ladění není otázkou nějakých kategorií nebo tříd. Ladit lze téměř vše, byť těmi nejlepšími polotovary zpravidla bývají spíše starší, levnější, jednodušší, "obyčejnější" věci, plné různých nedostatků a nedokonalostí, neboť právě ty dávají největší prostor k úpravám, zatímco na skutečně již dokonale optimalizovaných kouscích není moc co zlepšit a jejich do detailů propracovaný design často ani žádný prostor k úpravám neposkytuje, protože tu příliš mnoho věcí zapadá do sebe a není tu žádné volné místo.

Proč se tomu říká "ladění"? Asi proto, že se to podobá ladění hudebního nástroje. Ale stejně tak bychom mohly hovořit i o broušení nože. Stejně tak jako i sebelepší nůž je třeba nabrousit, aby plnil jinou než okrasnou funkci, i ta sebedražší součást výstroje není vaším opravdu hodnotným doplňkem a nástrojem, dokud nebyla vystavena "ladění".

Je to indiviuální, dlouhodobý a cílevědomý proces. Interakce mezi uživatelem a jeho nástrojem. Je to personifikace výstroje, která může připomínat zdánlivě nekonečný koloběh intenzivního užívání, údržby, konstrukčních a technologických úprav i naprostého nahrazování vybraných součástek. Uživatel-ladič při ní odhaluje samu podstata funkce, odkrývá slabiny i skryté možnosti. Jak zvyšuje vlastní dovednosti a zlepšuje chápání svého nástroje, několika postupnými, v zásadě nikterak rozsáhlými, ovšem citlivými a promyšlenými zásahy se zlepšuje funkčnost celého celku.

Některé výrobky fungují velmi dobře už ve stavu v němž k vám přijdou z továrny, jsou takové které fungují problematicky a další které vůbec ne. Za splnění několika základních podmínek ale fungují všechny přinejmenším uspokojivě a po pečlivém vyladění mohou všechny fungovat přinejmenším výborně. Ten kdo tyto "základní podmínky" a "základní ladící techniky" zná může uvést do provozuschopného stavu prakticky cokoliv - je to jen otázka dodatečných investic a času. Z hlediska ladění si je především třeba uvědomit, že technicky ekvivalentní výrobky budou podávat stejné výkony, bez ohledu na jejich značku, nebo pořizovací cenu. S několika dobře cílenými, uvědomělými zásahy proto může například i ta nejlevnější zbraň překonat tu nejdražší.
 

Přidat komentář