Vybavení nutné k plnění

 

Pokud si chcete sami plnit lahve, musíte k tomu mít velkou tlakovou nádobu s CO2, plnící redukci a váhu.

Plnící redukce není vlastně nic jiného, než spojovací mezičlánek mezi závitem ve vaší velké plnící tlakové nádobě (u našich hasících přístrojů s CO22). Někteří lidé tvrdí, že s "profesionálním" plněním je plnění jednodušší, ale já osobně jsem přesně opačného názoru - domývám se, že jednoduchá, pevná soustružená matice dobře našroubovaná na hasícím přístroji vám při plnění poskytuje stabilnější žákladnu a plnění je s ní proto snažší. Nějaké další ventily, hadice a budíky navíc nejsou nutné, člověk se dobře obejde i bez nich a tak mu zpravidla jen překáží.

jde převážně o trubkový závit G3/4) a závitem na menší plněné bombě (u současných Pb. zbraní trubkový G1/2). Jednoduché soustružené matice lze v paintballshopech koupit za 250-400 Kč (nebo si je případně nechat vyrobit u známého soustružníka), jednoduché redukce s kohouty jsou tamtéž k dostání zhruba od 500 Kč a "profesionální plnící soustavy" vás zde vyjdou zhruba od 1200 Kč výš (nebo si za téměr poloviční cenu můžete nechat sestavit daleko lepší sestavu někde jinde, kde mají co dělat se stlačeným CO
Plnící matice - jednoduchá redukce
Plnící redukce s kohoutem

Velkou plnící nádobu si lze pronajmout i s plynem, nebo zakoupit. Zpravidla jde o cca. 20 kg "sněhový" hasící přístroj s kapacitou 6kg CO2, který je velikostně dostatečný tak pro 4-6 pravidelně rekreačně hrajících lidí (se semiautomaty - pumpy mají mnohonásobně menší spotřebu), nebo jednorázově na jednu větší akci. Nejlepší si je pořídit úplně nový, nebo nechat repasovat nějaký starší přímo v hasičárně. Nový vás vyjde zhruba na 2 tisíce, u staršího záleží na tom kolik si kde naúčtují za práci a kolik mu ještě bude zbývat životnosti, ale obecně by měl stát necelou polovinu. Můžete si pochopitelně pořidit i jiné obdobné tlakové nádoby s kapacitou 2 až 10 Kg CO2 za pořizovací cenu přibližně odpovídající rozdílu v objemu. U jiných tlakových nádob s CO2 než jsou sněhové hasící přístroje si je nutné dávat pozor na to aby měly tzv. "stoupačku až dolů" - hadičku nebo trubičku která odebírá tekuté CO2 ze spodní části bomby (sněhové hasící přístroje ji mají automaticky).

Bazarový repasovaný hasičák vám sice mnohdy velmi rádi prodají i přímo v paintballshopech, ale osobně s tím mám velmi špatné zkušenosti. Protože tu většinou jde o týmové vybavení, které si pro sebe nepořizují jednotlivci na pár měsíců, ale spíš skupiny na pár let, je podle mě dobré zbytečně na něm neskrblit časem ani penězi a než na nějakého moulu z paintballshopu, raději se obrátit rovnou na skutečného odborníka v daném oboru - technika z hasičárny, který na tyto přístroje dělá revize. U stejného technika si pak nejspíš budete velkou bombu nechávat pravidelně doplňovat (pokud nevíte kudy kam, doporučuji navštívit internetovou adresu www.vyzbrojna.cz nebo www.hastex-haspr.cz kde najdete adresy "plníren" v celé ČR). Cena naplnění takovéto velké lahve se pak následně pohybuje mezi 100-250 Kč v závislosti na lokalitě.

20 Kg sněhový hasící přístroj s kapacitou 6kg CO2
Další nezbytnou věcí je váha k vážení plněných tlakových lahví, díky které poznáte kolik CO2 jste do bomby skutečně natlačily. Nejlepší jsou moderní digitální kuchyňské váhy které váží s přesností zhruba na gram, ale zvládnete to i se starou váhou se závažím po babičce (i k moderní digitální váze je jen tak mimochodem vhodné mít nějaké to závaží pro její kontrolu).

Kuchynská digitální váha

Přidat komentář