Gramy proti uncím

 První paintballové zbraně a i převážná většina soudobých krátkých paintballových zbraní si CO2 berou z malých "sifonových" bombiček s 7 nebo 12g CO2. Dlouhé paintballové zbraně naopak ve většině případů používají 2,5-24 oz (uncové) plnitelné lahve s CO2, ačkoliv i tady najdete exempláře které využívají malých bombiček (speciály Stock class).


Jednorázová `sifonová´  bombička s 12g CO2

Mále sifonové bombička mají oproti velké plnitelné lahvi jen zanedbatelnou velikost i pořizovací cenu a naprosto nenáročnou "obsluhu". Pokud toužíte po co nejmenší zbrani, příliš toho ve hře nemusíte vystřílet a mimo hru se o plyn nechcete moc starat, bude pro vás sifonová bombička to pravé. Má ovšem jen velmi malou kapacitu (u 12g podle typu zbraně vystačí na 15 až 50 dobrých výstřelů) a doplňovat ji buť vůbec nelze (12g), nebo jen u výrobce, po zaslání na výměnu. Zvláště s jednorázovými bombičkami které nelze doplňovat, je proto "velkorysejší" střelba provozně o dost dražší než u plnitelných lahví.

Velká plnitelná lahev je na pořízení celkem nákladná (ceny se pohybují zhruba od 600 do 1500 Kč), vyžaduje určitou péči, má omezenou životnost (5-7 let) a bývá dost neskladná, ikdyž u dlouhé zbraně zpravidla plní úlohu pažby. Kapacita i těch nejmenších plnitelných lahví ovšem spolehlivě dostačuje alespoň na několik her, takže takže tu ani při slušném "utrácení" nemusíte řešit problémy s doplňováním CO2 v průběhu hry a snáze tu také zůstanete v oblasti zásob tekutého CO2, kde se úbytek plynu spotřebovávaného střelbou průběžně nahrazuje jeho odpařováním a balistika zbraně se nemění. Mimo to, protože lze velké lahve plnit, CO2 z nich vychází daleko levněji (v současné době - rok 2005 - zhruba 10x levněji), než z jednorázových bombiček u kterých si vždy s plynem kupujete i víceméně nezajímavý, ale výrobně značně náročný kovový obal.


Velké plnitelné lahve s kapacitou 12, 9 a 3.5oz

Jak se rozhodnout? Pro většinu lidí je to asi celkem jednoduché - pokud si můžete dovolit plnitelnou lahev, máte kde plnit a tu a tam si rádi pořádně zastřílíte, nejspíš skončíte u plnitelné lahve a jít do 7-12g by pro vás bylo nesmyslné. Pokud ovšem hrajete "takticky" a protivníky spíš "lovíte" stylem "jeden výstřel, jeden mrtvý", než aby jste se s nimi přestřelovali a buď už v tom dobří jste, nebo v tom dobří být míníte, dost možná oceníte malou a kompaktní zbraň na sifonové bombičky. Pokud totiž vaše flinta umí s CO2 trochu efektivně hospodařit a vy se naučíte za den spokojit nějkými 30-ti ranami, také už potom opravdu není moc co řešit...
 

Přidat komentář